

O co chodzi z WROTYCZEM?
W lecznictwie ludowym ziele i kwiat wrotyczu stosowane były jako lek przeciw robakom w zwalczaniu owsicy i glistnicy. Wrotycz był zawsze popularnym ziołem stosowanym jako środek owadobójczy i dezynfekujący. Wyciąg z wrotyczu stosowano jako lek moczopędny i jako lek przeciw pasożytom przewodu pokarmowego. Obecnie ze względu na toksyczne działanie beta-tujonu nie stosuje się wrotyczu wewnętrznie.
Nasza nalewka z wrotyczu powstaje na bazie kwiatów zbieranych przez nas w okresie letnim na polach oddalonych od dróg, dzięki czemu uzyskujemy produkt praktycznie nie skażony spalinami.
Dlaczego warto?
Wyciągi z wrotyczu są silne i pewne w działaniu.
Wrotycz zawiera bardzo dużo substancji przeciwzapalnych, silnie odkażających, przeciwalergicznych, przeciwbólowych (inhibitory syntetazy prostaglandyn), uspokajających, przeciwdepresyjnych, rozkurczowych, żółciopędnych, regulujących przemianę materii i odtruwających. Specjaliści fitochemicy weryfikując skład chemiczny kwiatów wrotyczu doszli do wniosku, że sporo składników wrotyczu jest stosowanych w lecznictwie w formie nowoczesnych preparatów, przy czym wiele z nich jest uzyskiwanych z egzotycznych roślin przez co leki te są bardzo drogie.


Preparaty wrotyczowe pobudzają akcje serca, zwiększają siłę skurczu mięśnia sercowego, pobudzają oddychanie, wzmagają wydzielanie hormonów oraz regulują miesiączkowanie.
Stosowane na skórę działają hamująco na procesy autoagresji immunologicznej, dzięki czemu mogą być z powodzeniem stosowane w fitoterapii chorób autoimmunologicznych typu łuszczyca,
reumatyzm, toczeń.

Od dawna wiadomo, że wrotycz zwiększa odporność organizmu na
zakażenia za sprawą wielu laktonów i terpenów. Wodny wyciąg z ziela przyśpiesza też wyleczenie z chorób zakaźnych, np. odry, grypy, przeziębienia, anginy, płonicy.